...to takie proste!

Dla pacjenta

 • Jak często można przeprowadzać badanie Oralitest?

  Badanie Oralitest można przeprowadzać dowolnie często, gdyż jest to badanie nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. W praktyce o częstotliwości badania decyduje lekarz na podstawie informacji zebranych podczas wywiadu lekarskiego oraz  oceny stanu błony śluzowej jamy ustnej danego pacjenta.

   

  Osoby, które z racji wieku lub trybu życia należą do grupy wysokiego ryzyka i są szczególnie narażone na rozwój choroby nowotworowej jamy ustnej, powinny wykonywać badanie Oralitest przynajmniej dwa razy do roku.

 • Czy podczas badania Oralitest może dojść do poparzenia wnętrza jamy ustnej?

  Nie. Emitowane przez Oralitest niebiesko-fioletowe światło kojarzy się wielu pacjentom ze światłem lasera, który rzeczywiście może spowodować poparzenie tkanki miękkiej. Wytwarzane przez laser światło jest w różny sposób pochłaniane i przekształcane w ciepło przez odmienne struktury organiczne. Od natężenia ciepła w tkance zależy niszczące albo lecznicze działanie lasera. Należy jednak podkreślić, iż urządzenie Oralitest działa na zupełnie innej zasadzie - umożliwia szybką identyfikację nieprawidłowości w funkcjonowaniu śluzówki jamy ustnej dzięki wykorzystaniu zjawiska autofluorescencji tkankowej.

 • Jestem w pierwszym trymestrze ciąży. Czy badanie Oralitest może zaszkodzić mnie i mojemu dziecku?

  Nie. Badanie Oralitest jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ światło emitowane przez urządzenie nie wpływa w żaden sposób na strukturę komórek.

   

 • Czy do badania urządzeniem Oralitest muszę się w jakiś specjalny sposób przygotować?

  Nie. Badanie Oralitest nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań. Nie trzeba płukać ust nieprzyjemnymi w smaku preparatami ani też powstrzymywać się przez jakiś czas od jedzenia.

 • Czy jeśli w badaniu Oralitest lekarz stwierdzi zmiany w wyglądzie błony śluzowej, będzie to równoznaczne ze zdiagnozowaniem raka?

  Absolutnie nie. Urządzenie Oralitest umożliwia identyfikację zmian zapalnych w obrębie jamy ustnej, nie pozwala jednak na jednoznaczne stwierdzenia, jakiego typu są to zmiany.  Tak więc nie każdy zaciemniony obszar od razu oznacza chorobę nowotworową.

  Jeżeli lekarz będzie miał  wątpliwości, jak  zaklasyfikować zmianę, skieruje pacjenta na dodatkowe badania.

 • Co mam dalej zrobić, jeśli badanie wykazało istnienie zmian w błonie śluzowej jamie ustnej?

  W takiej sytuacji decydujący głos ma zawsze lekarz. Jeżeli uzna, że istnieje taka potrzeba, skieruje pacjenta na dodatkowe badania lub zaproponuje konsultacje onkologiczne.

 • Mam poważną wadę wzroku (jaskrę). Czy badanie Oralitest jest dla mnie bezpieczne?

  Osoby, u których stwierdzono poważne wady wzroku i które mogą być szczególnie wrażliwe na światło, powinny przed wykonaniem badania Oralitest zasięgnąć porady lekarza okulisty. Oprócz tego  taka osoba powinna po założeniu okularów ochronnych zamknąć oczy na czas badania.

 • Stwierdzono u mnie retinopatię. Czy mogę bezpiecznie wykonać badanie Oralitest?

  Pacjenci chorujący na retinopatię przed wykonaniem badania powinni zasięgnąć porady lekarza okulisty.

 • Od dwóch tygodni czuję zgrubienie po wewnętrznej stronie policzka. Czy powinnam zgłosić się na badanie Oralitest?

  W takiej sytuacji należy jak najszybciej odwiedzić swojego lekarza dentystę i poprosić o wykonanie badań zewnątrz- oraz wewnątrzustnych. Dopiero po ich przeprowadzeniu lekarz będzie mógł stwierdzić, czy badanie Oralitest jest naprawdę konieczne.

 • Mam stale obłożony język, chociaż nie jestem nałogowym palaczem. Czy to oznacza, że jestem w grupie pacjentów zagrożonych chorobą nowotworową?

  Obłożony język jest objawem występującym w wielu schorzeniach jamy ustnej i przewodu pokarmowego.  Aby określić przyczynę nalotu na języku, należy skonsultować się z lekarzem dentystą  oraz lekarzem pierwszego kontaktu.

Dołącz do lekarzy dbających o zdrowie i życie swoich Pacjentów

Bestom DENTOnet.pl Sp. z o.o., 90-302 Łódż, ul. Wigury 15a