...to takie proste!

Profilaktyka onkologiczna w gabinecie stomatologicznym

Statystyki alarmują – liczba osób, u których zdiagnozowano raka jamy ustnej, stale rośnie. W skali świata  wykrywa się obecnie około 500 tysięcy przypadków tej choroby rocznie, w Polsce – około 4 tysięcy. Niestety, większość nowotworów zostaje rozpoznana zbyt późno, aby można było wdrożyć skuteczne leczenie.

Rak jamy ustnej zdiagnozowany  we wczesnym stadium rozwoju daje szansę przeżycia na poziomie 80-90%.

Tymczasem szansa na uratowanie pacjentów znajdujących się w  ostatnim stadium choroby wynosi zaledwie 20%!!! Oznacza to, iż po pięciu latach od postawienia diagnozy umiera co druga osoba, u której wykryto nowotwór jamy ustnej.

 

Rak jamy ustnej należy do wyjątkowo podstępnych zabójców – najczęściej nie daje żadnych dolegliwości bólowych, a jego pierwsze symptomy bywają na tyle nieswoiste, iż pacjenci często je przypisują innym chorobom. Dlatego tak istotną rolę w walce z rakiem jamy ustnej pełnią szeroko pojęte działania profilaktyczne, podejmowane przez laryngologów, stomatologów oraz lekarzy pierwszego kontaktu.

Niestety, badania w kierunku raka jamy ustnej  należą w polskich gabinetach stomatologicznych do rzadkości. Tylko nieliczni dentyści informują pacjentów o zagrożeniach związanych z patologicznymi zmianami w obrębie jamy ustnej oraz kierują ich na badania przesiewowe.

 Oralitest – urządzenie, które umożliwia wczesne wykrycie zmian zapalnych i przednowotworowych – daje szansę na  zmianę tej niekorzystnej sytuacji.

 

Oralitest  - badanie, które może Ci ocalić życie!!!

 

 

Ważne! W ramach profilaktyki antynowotworowej:

regularne odwiedzaj swojego dentystę. Przeglądy jamy ustnej - wykonywane minimum co 6 miesięcy  - umożliwiają wczesne wykrycie zmian nowotworowych,

 

zapoznaj się z czynnikami ryzyka występowania nowotworów w obrębie jamy ustnej, poznaj zagrożenia związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej, zdobądź wiedzę na temat oznak i symptomów, które mogą sygnalizować rozwój choroby nowotworowej,

 

podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym poproś swojego dentystę o wykonanie badań zewnątrz- oraz wewnątrzustnych, a także o ocenę stanu błony śluzowej jamy ustnej,

 

jeżeli należysz do grupy podwyższonego ryzyka –  przynajmniej dwa razy do roku wykonaj badanie Oralitest.

Dla pacjenta

Dołącz do lekarzy dbających o zdrowie i życie swoich Pacjentów

Bestom DENTOnet.pl Sp. z o.o., 90-302 Łódż, ul. Wigury 15a