...to takie proste!

Dla pacjenta

 

Nowotwory jamy ustnej – grupy ryzyka

Wcześnie zdiagnozowany rak jamy ustnej daje szansę przeżycia na poziomie 80-90%. Niestety, większość przypadków jest wykrywana zbyt późno, aby można było uratować pacjenta. Aż 50% osób, u których stwierdzono zmiany nowotworowe w obrębie jamy ustnej, znajduje się w nieoperacyjnym i nieuleczalnym stadium choroby,  z przerzutami do płuc oraz węzłów chłonnych.

Dlatego tak ważną rolę w walce z rakiem jamy ustnej pełni szeroko pojęta profilaktyka. Istotne jest, aby pacjenci stomatologiczni mieli świadomość, jak istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej oraz potrafili wskazać czynniki ryzyka, odpowiadające za rozwój choroby nowotworowej.

Równie ważnym elementem profilaktyki  jest regularne wykonywanie badań przesiewowych u osób zaliczanych do grupy podwyższonego ryzyka. Szybka diagnoza i skierowanie pacjenta na biopsję, a następnie na  leczenie onkologiczne,  w wielu przypadkach może być działaniem ratującym życie.

 

Badanie Oralitest, umożliwiające błyskawiczne zdiagnozowanie zmian w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, powinno być przeprowadzane rutynowo w przypadku następujących grup pacjentów:

  osób po 40 roku życia,

  nałogowych palaczy,

  osób nadużywających alkoholu,

  pacjentów prowadzących niezdrowy tryb życia.

 

Czynniki ryzyka

 

 

 

 

 

 

Alkohol

Częste i intensywne spożywanie napojów alkoholowych, zwłaszcza wysokoprocentowych, zwiększa ryzyko wystąpienia raka górnego odcinka przewodu pokarmowego.  Alkohol jest bezpośrednią przyczyną rozwoju raka jamy ustnej, gardła i przełyku. Pacjenci nadużywający alkoholu zapadają na chorobę nowotworową 2-3 razy częściej, niż niepijąca część populacji.

Substancją rakotwórczą jest powstający w czasie przemian alkoholu aldehyd octowy, który w organizmie osoby pijącej ulega przekształceniu na aldehyd krotonowy. Związek ten ma silne właściwości mutagenne: wpływa na cykl rozwoju i wzrostu komórek w taki sposób, że są one zdolne do nowotworzenia.

Nikotynizm

Aż 75%  osób, u których wykryto nowotwór jamy ustnej, stanowią nałogowi palacze. Zawarte w dymie tytoniowym substancje karcerogenne (badacze zidentyfikowali ich co najmniej 60) inicjują rozwój procesu nowotworowego. Mutageny dymu tytoniowego uszkadzają DNA komórek i hamują procesy jego naprawy.

Podatność na rozwój choroby nowotworowej dramatycznie wzrasta u nałogowych palaczy po 50. roku życia. Także osoby, które często piją alkohol, a rówocześnie są uzależnione od nikotyny, aż 15 razy bardziej są narażone na rozwój nowotworu niż osoby unikające obu tych używek.

 

 

Wiek i płeć

U pacjentów powyżej 40 lat łatwiej dochodzi do zmian biochemicznych i biofizycznych w procesie starzenia się komórek, co sprzyja ich zezłośliwieniu. Następuje także osłabienie układu odpornościowego, które może się przyczynić do rozwoju nowotworu.

 

 

Wirus HPV

Odmiana wirusa ludzkiego brodawczaka (HPV16), jest odpowiedzialna za rozwój nowotworów jamy ustnej, szczególnie w jej tylnich częściach. Wirus jest przenoszony drogą płciową podczas aktu seksualnego. Zakażenie wirusem HPV16 prowadzi do niekontrolowanych podziałów komórkowych nabłonka. Nowotwór najczęściej atakuje podstawę języka i migdałki.

 

Inne

Do czynników, które mogą się przyczynić do rozwoju choroby nowotworowej jamy ustnej, zaliczamy przewlekłe stany zapalne spowodowane np. źle dopasowaną protezą lub stałym drażnieniem języka ostrymi krawędziami zębów.

Wszystkie osoby zaliczane do grupy wysokiego ryzyka powinny  przeprowadzać badanie Oralitest przynajmniej 2 razy do roku

 

Dołącz do lekarzy dbających o zdrowie i życie swoich Pacjentów

Bestom DENTOnet.pl Sp. z o.o., 90-302 Łódż, ul. Wigury 15a