...to takie proste!

Dla lekarza

Jak działa Oralitest?

Źródło światła emituje promieniowanie wzbudzające w postaci niebieskiego światła. Za źródłem znajduje się filtr wzbudzający, którego zadaniem jest obcięcie części spektrum, tak aby nie pokrywało się ze światłem emisji autofluorescencji tkankowej. Światło docierające do tkanki wywołuje fluorescencję tkankową, do obserwacji której stosowany jest filtr emisyjny, który przepuszcza światło emitowane i blokuje wzbudzające.

 

W przeciwieństwie do innych urządzeń stosujących tę samą metodę, zestaw Oralitest został zoptymalizowany do otrzymania maksymalnego kontrastu pomiędzy tkanką zdrową i ze zmianami nowotworowymi oraz przednowotworowymi, z usunięciem wpływu innych zjawisk fluorescencyjnych, takich jak np. płytka bakteryjna.

Poświęć 2–3 minuty na badanie, które jest bezbolesne,

nieinwazyjne i w pełni bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i pacjenta. Badanie nie wymaga przyjmowania przez niego żadnych preparatów ani stosowania ponadstandardowych zabezpieczeń.

Koncentracja FAD w komórkach objętych procesem chorobowym jest niższa, co za tym idzie charakteryzują się one mniejszą fluorescencją widzianą gołym okiem. Urządzenie nie wzbudza fluorescencji NADH.

 

W tkankach zmienionych chorobowo nabłonek twardnieje, zachodzą zmiany w morfologii jądra połączone z postępującą dysplazją, co osłabia ilość światła wzbudzającego fluorescencję, która dociera do kolagenu. Zatem ilość fluorescencji wzbudzonej w wiązaniach kolagenowych w tkankach chorych jest mniejsza niż w tkankach zdrowych.

W miarę jak rak rozrasta się, w zrębie tworzone są nowe, włosowate naczynia krwionośne. Krew najmocniej pochłania światło wzbudzające i z tego powodu również maleje fluorescencja.

Zmiany w dystrybucji fluoroforów i związane z tym zmiany w pochłanianiu i rozszczepianiu światła przez tkanki mogą służyć do identyfikacji postępującej dysplazji tkanek jamy ustnej.

FAD  Dinukleotyd flawinoadeninowy  NADH  Dinukleotyd nikotynoamidoadenino

 

Dołącz do lekarzy dbających o zdrowie i życie swoich Pacjentów

Bestom DENTOnet.pl Sp. z o.o., 90-302 Łódż, ul. Wigury 15a